wczytywanie

21 marca jest nie tylko pierwszym dzień wiosny ale także Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa.

Tego dnia demonstrujemy nasze wsparcie dla takich osób, zakładając kolorowe skarpetki. Stało się to już na tyle powszechną tradycją, że ten dzień został nazwany Dniem Kolorowej Skarpetki, a wyróżnia się tym, od takiego zwykłego, że skarpety mają być nie do pary.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tys. osób z tą wadą, a częstotliwość wystąpienia ocenia się na 1 na 800 - 1000 urodzin.

Co to jest Zespół Downa?

Zespół Downa jest zespołem wad wrodzonych, który wywołany jest nieprawidłowością w liczbie chromosomów i  związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21.03.

Kształtem chromosom przypomina skarpetkę, i stąd stała się ona symbolem tego święta. „Skarpetkowa” różnorodność i wielobarwność ma symbolizować tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania, osoby z Zespołem Downa mogą cieszyć się pełnym życiem.

Czym charakteryzuje się Zespół Downa?

Do jego cech charakterystycznych zalicza się niepełnosprawność umysłową, zmiany w wyglądzie zewnętrznym, jak również zmiany w budowie i funkcjonowaniu całego organizmu.

Zespół Downa polega na tym, że w 21 parze chromosomów występuje trzeci dodatkowy chromosom lub jego fragment. Nadmiar materiału genetycznego powstaje na etapie intensywnych podziałów komórkowych już po zapłodnieniu - dzieje się tak na kilka sposobów, a niektóre czynniki, jak na przykład wiek matki, zwiększają ryzyko patologicznego podziału komórkowego. I tak u pań po 30. roku życia ryzyko to wzrasta dwukrotnie w stosunku do tych powyżej 20. lat, natomiast u kobiet w okolicy 40. roku życia ryzyko to jest kilkukrotnie wyższe.

Zespół Downa określany jest jako odmienność genetyczna, ale nie dziedziczona.

Towarzystwa Ginekologiczne zalecają przyjmowanie witamin dla kobiet w okresie ciąży oraz kwasu foliowego jeszcze przed planowanym byciem mamą. Dbanie o odpowiednią ilość DHA i innych istotnych składników odżywczych zwiększa szansę na to, że ciąża będzie zdrowa.

Osoby z Zespołem Downa przeważnie nie wymagają specjalistycznej opieki, ale potrzebują od opiekunów ogromnej uwagi, serca, wielkiej wrażliwości i empatii. Kluczowe w rozwoju jest wyrabianie w nich samodzielności i wspieranie w dążeniu do niej.

Ile żyją osoby z Zespołem Downa?

Od 1862 roku, gdy lekarz John Langdon Down, odkrył tę wadę a jego nazwiskiem nazwano tę genetyczną anomalię, zgromadzono mnóstwo informacji na temat tego, z czym wiąże się powstanie tej wady.

Ile żyją osoby nim dotknięte, jak choroba wpływa na ich komfort życia i możliwość samodzielnego funkcjonowania decyduje o tym sposób postępowanie i opieka nad taką osobą.

Jeszcze niedawno przeżywalność u osób z Zespołem Downa określano na około 30-40 lat. Obecnie długość życia osób z zespołem Downa uległa znacznemu wydłużeniu - obecnie jest to ok. 50 lat.

Zdrowa ciąża

Starając się o dziecko należy pamiętać nie tylko o przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia, do których należą odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, ale również o suplementacji.

Do najważniejszych składników należą:

Aby zobaczyć, jakie preparaty proponujemy Państwu z każdej z tych kategorii, zapraszamy do kliknięcia w odpowiedni link.

 

 

Odbierz zamówienie
za darmo w jednej
z naszych aptek
zapłać on-line
lub przy odbiorze
masz wątpliwości?
nasz farmaceuta
chętnie pomoże!

Newslleter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco

Trwa przetwarzanie danych...

W naszej drogerii za zakupy zapłacisz szybko i bezpiecznie!

Drogeria internetowa - płatności on-line
Strony internetowe Nowy Sącz