wczytywanie

Grzechem byłoby nie zjeść. Anioły smaku i demony układu pokarmowego

Grzechem byłoby nie zjeść. Anioły smaku i demony układu pokarmowego

Niebo w gębie

Prawidłowe odżywianie daje nam poczucie swobody, komfortu, pozwala zachować pełnię sił do kolejnych wyzwań. Człowiek ma w tym przypadku dużo szczęścia. Natura pozwala mu pozyskiwać energię w bardzo przyjemny sposób: jedząc. Energię uzyskujemy z pomocą procesów trawiennych, które pozwalają ze skomplikowanych, wielocząsteczkowych związków chemicznych pozyskiwać małe, łatwe do przyswojenia przez organizm substancje: cukry, białka, tłuszcze, sole mineralne, witaminy i minerały.

Piekło trawienia

To, co dzieje się bez naszej wiedzy i kontroli może jednak przybierać dramatyczny przebieg. Słodki pączek może przyczynić się do jednej z najbardziej krępujących sytuacji, jakie możemy sobie wyobrazić. Skuteczne odżywianie wymaga, by poza trawieniem skuteczne i możliwie dyskretne były mechaniczne ruchy w przewodzie pokarmowym. Mowa o perystaltyce. Przemieszczanie się pokarmów w ciele człowieka wymaga aktywności motorycznej przewodu pokarmowego. Tą zaś niezwykle łatwo zaburzyć.

Przyczyn takiej sytuacji może być bardzo wiele: od nieprawidłowej diety, pojawiania się wirusów, infekcji czy oddziaływania toksyn. Osoby przyjmujące regularnie leki także wiedzą, że zaburzenia perystaltyki jelit to jeden z częstych efektów ubocznych ich działania.

Zaburzenia perystaltyki są problemem bardzo powszechnym i niezwykle uciążliwym. Dotykają ludzi w każdym wieku. Czasem objawiają się zbyt szybką pracą jelit, powodując biegunki, a czasem jest ona zbyt leniwa i pojawiają się zaparcia. Obydwie te sytuacje mogą prowadzić do wielu problematycznych sytuacji: poczucia ciężkości, ciągłego uczucia parcia, wydzielania nadmiernej ilości gazów. Pojawiają się także wzdęcia, a nawet ból.

Aby uniknąć niestrawności, należy:

• spożywać 3 posiłki o stałych porach,
• ograniczyć podjadanie między posiłkami,
• nie przejadać się,
• nie jadać w pośpiechu,
• dokładnie rozdrabniać każdy kęs pokarmu,
• nie popijać posiłku dużą ilością płynów,
• spożywać pokarm w optymalnej temperaturze,
• kolacje jeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

Jeśli już przesadzimy z jedzeniem i poczujemy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, możemy zastosować preparaty, które złagodzą objawy niestrawności.

Odbierz zamówienie
za darmo w jednej
z naszych aptek
zapłać on-line
lub przy odbiorze
masz wątpliwości?
nasz farmaceuta
chętnie pomoże!

W naszej aptece za zakupy zapłacisz szybko i bezpiecznie!

Apteka internetowa - płatności on-line
Strony internetowe Nowy Sącz
do_gory