wczytywanie

W piątek 4 lutego 2022 roku przypada XXII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Obchodzimy go od 2000 roku, gdy w Paryżu odbył się światowy szczyt walki z rakiem.

Co to jest rak?

Rak i nowotwór w języku potocznym traktowane jako terminy zamienne i jednoznaczące.

Nowotwór, czyli w wolnym tłumaczeniu termin „nowy twór”, to komórka, tkanka niebędąca ciałem obcym w organizmie, lecz powstała na skutek przekształcenia się normalnych, prawidłowych komórek ustroju w komórki nienormalne, czyli nowotworowe.

W medycynie nie każdy nowotwór jest rakiem i jest złośliwy, natomiast każdy rak jest złośliwy – i ten termin oznacza medycznie nowotwór złośliwy.

To, co odróżnia guza złośliwego od niezłośliwego to jego zdolność do ciągłego rozrostu, niepohamowanego rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych w organizmie i niszczącego działania.

Drodzy pacjenci, łączymy się z Wami w ten symboliczny sposób. Choroby nie znają czasu, płci i koloru skóry. Kiedyś my sami nimi będziemy. Wspierajmy się wzajemnie w potrzebie.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Diagnoza to nie wyrok

Rak i choroba nowotworowa jest jedną z najpoważniejszych chorób ludzkości, a tego dnia możemy wyrazić symboliczną solidarność z pacjentami onkologicznymi.

Dzień 4 lutego to wyjątkowa okazja, by zwrócić uwagę na swoje zdrowie i zwiększenie świadomości dotyczącej objawów diagnostyki i leczenia. Wizja zachorowania u każdego z nas budzi lęk i obawy, jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wczesna wykrywalność nowotworów ma największe znaczenie w skuteczności terapii onkologicznej a chorzy, którzy poddadzą się szybkiemu leczeniu, mają znacznie większe szanse na wyzdrowienie.

W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na objawy różnego pochodzenia, które utrzymują się przez dłuższy czas i nie chcą ustąpić po kilku lub kilkunastu dniach. Takie spostrzeżenia powinny włączyć nam z tyłu głowy przysłowiową czerwoną lampkę, że może być coś nie tak z naszym zdrowiem. Warto wtedy zasięgnąć rad specjalisty i udać się do lekarza.

Jakie są najczęstsze objawy raka?

Mogą to być zmiany na skórze lub błonach śluzowych, nadmierne osłabienie i chudnięcie, i związany z tym powtarzający się ból w obrębie jamy brzusznej. Niepokojąca może być też długotrwała gorączka o niewyjaśnionym pochodzeniu, a także powiększone węzły chłonne.

Naszą czujność powinno wzbudzić owrzodzenie brodawki sutka a u mężczyzn zmiany wyglądu i kształtu jąder. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na kontrolę swoich piersi przez cykliczne badanie mammograficzne i osobistą kontrolę.

Jednym z objawów raka może być też chroniczny, uporczywy kaszel, a także krew w stolcu, nawracające bóle głowy z towarzyszącymi im nudnościami i wymiotami.

Niestety, mimo tak dużego doświadczenia i literatury medycznej nie ma jednolitych, wspólnych i typowych objawów dla tej jednej z najcięższych chorób ludzkości, na którą nie wynaleziono jeszcze leku.

Guz nowotworowy może dawać różne symptomy o charakterze niespecyficznym i niecharakterystycznym. Naszą obawę powinny zwrócić te, które trwają dłużej niż dwa tygodnie i nie ustępują albo mają cykliczny charakter.

 

Dlaczego profilaktyka raka jest taka ważna?

Jak zwykle we wszystkich zagadnieniach związanych z chorobami ważna jest również profilaktyka.

Zacznijmy od tego co najprostsze, czyli od diety przeciwnowotworowej. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty tzw. antyrakowe, które odpowiadają za redukcję potencjału kancerogennego, a także mają udział w hamowaniu wzrostu komórek guzów, wpływając na obumieranie guza, tudzież oddziałują na system odpornościowy.

Do tego zbioru należy zaliczyć czosnek, cebulę, winogrona, kurkumę, owoce miękkie, cytrusy, warzywa kapustowate, tłuszcze Omega-3, ale też i soję

Stąd częste apele o włączenie jak największej ilości warzyw i owoców do swojej diety.

Nieodzownym uzupełnieniem profilaktyki powinna być aktywność fizyczna, bo wiele przyczyn powstawania choroby nowotworowej ma właśnie ścisły związek z naszym trybem życia.

Dlatego należy podkreślić, że kluczową ochroną przed zachorowaniem na raka jest połączenie zdrowego odżywiania się, regularnego ruchu, wystarczającej ilości odpoczynku oraz radości z życia.

Czynnik ryzyka zachorowania na nowotwór rośnie wraz z wiekiem, ale też i z nadwagą i otyłością.

Czy każdy z nas ma w sobie raka?

Drodzy pacjenci, łączymy się z Wami w ten symboliczny sposób. Choroby nie znają czasu, płci i koloru skóry. Kiedyś my sami będziemy pacjentami. Wspierajmy się wzajemnie w potrzebie. Badajmy się regularnie i stosujmy zasady profilaktyki.

Na pytanie z nagłówka nie ma jednej dobrej i potwierdzonej odpowiedzi. Póki świat medycyny nie posiądzie wiedzy na temat jego skutecznego leczenia tego jednego z najcięższych schorzeń, musimy o nim myśleć przez cały czas.

Profilaktyka przeciwrakowa a preparaty z apteki

Jak możemy wspomóc profilaktykę zapobiegającą powstawaniu nowotworu. Na rynku jest wiele preparatów, które wspierają dietę antyrakową, zaliczamy do nich preparaty z witaminą C, witaminą D i witaminą E, a także te zawierające ashwagandę, beta-karoten, selen, kurkumę i błonnik.

Osobną kategorię stanąwią preparaty wspierające odżywianie podczas leczenia onkologicznego, wśród których możemy wymienić różne rodzaje Nutridrinków.

Na stronie głównej znajdziecie dział produktów polecanych, skąd możecie się przenieść do formularza zakupowego. Zapraszamy!

Odbierz zamówienie
za darmo w jednej
z naszych aptek
zapłać on-line
lub przy odbiorze
masz wątpliwości?
nasz farmaceuta
chętnie pomoże!

Newslleter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco

Trwa przetwarzanie danych...

W naszej drogerii za zakupy zapłacisz szybko i bezpiecznie!

Drogeria internetowa - płatności on-line
Strony internetowe Nowy Sącz