wczytywanie

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Nerek pochodzący z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek.

Jego ustanowienie przypada na 2006 rok, gdy zauważono, że problem chorób nerek narasta i trzeba przedsięwziąć większe środki na jego rozwiązanie.

Przy tej okazji należy zwrócić uwagę na zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat funkcji i znaczenia nerek dla ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Nie trzeba przypominać, jak ważne dla każdego ustroju są nerki. Niestety z ich chorobami zmaga się co dziesiąty Polak i wydaje się, że świętowanie tego dnia, i przypominanie o ich znaczeniu jest jak najbardziej uprawnione.

Wracając do przypomnienia o funkcjonowaniu nerek, wystarczy wskazać, że każdego dnia przez nerki przepływa około 1200 - 1500 l krwi, a organ ten cały czas pracuje, filtrując i oddzielając istotne elementy i rozpuszczone w niej substancje od tych, które są toksyczne i zbędne.

To właśnie w nerkach następuje podział na to, co jest organizmowi potrzebne i to powraca do krwi, od tego co już jest niepotrzebne i jest wydalane z moczem. Ten z kolei produkowany jest w ilości około 1,5 litra na dobę.

Poza filtrowaniem krwi i wydalaniem moczu nerki pełnią również funkcję wydzielniczą, a więc uwalniane są do krwi ważne substancje regulujące ciśnienie i wpływające na proces tworzenia czerwonych krwinek, a także odporność i kościotworzenie.

Jak dbać o nerki?

Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na właściwą ilość wypijanych płynów, bo odpowiednia ilość wody w organizmie zapewnia prawidłowy poziom filtrowania krwi przez nerki i usuwania toksyn. Wystarczająca ilość płynów to także zapobieganie infekcji układu moczowego poprzez zmniejszenie ryzyka powstawania kamieni nerkowych. W prawidłowym stanie tworzą się dużo trudniej, gdy odpowiednia ilość wody przeciwdziała klejeniu się pojedynczy kryształów.

Papierkiem lakmusowym właściwej ilości spożywanych płynów może być obserwacja koloru naszego moczu. Im jest on ciemniejszy, tym należy to uznać za sygnał o niedoborze płynów w naszym organizmie.

Co może jeszcze zaszkodzić nerkom?

Specjaliści zwracają uwagę na podniesione ciśnienie tętnicze krwi, czyli tzw. nadciśnienie, bo wysokie ciśnienie krwi przepływającej przez nerkę powoduje jej przebudowę, a to z kolei prowadzi do utrudnienia procesu filtracji.

W takim przypadku nerki zatrzymują nadmierne ilości sodu i toksyn między innymi mocznika. Można zaobserwować to, gdy mocz pieni się i nabiera zabarwienia czerwonego, świadczącego o zawartości krwi w moczu.

Nerki nie dają wyraźnych objawów swoich chorób. Ból przeważnie towarzyszy kamicy nerkowej lub chorobom, które objawiają się przez powiększenie objętości narządu i prowadzą do rozciągnięcia bogato unerwionej torebki nerkowej.

Profilaktyka chorób nerek

Jak w większości przypadków najważniejsza jest tutaj zdrowa dieta i zalecenie, aby dorosły organizm wypijał codziennie około 1,5 do 2 l wody. Dieta powinna być uboga w sól, ponieważ ma ona działanie podnoszące ciśnienie, a więc może powodować szkodliwe dla nerek nadciśnienie.

Kolejnym elementem profilaktyki nerek jest prowadzenie aktywnego trybu życia, dzięki czemu możemy utrzymać właściwą masę ciała i zmniejszyć ryzyko większości chorób.

Kolejnym ważnym elementem jest regularna kontrola poziomu cukru we krwi, a świadomość o chorobie jest czasem tematem tabu. Dane statystyczne, świadczące o tym, że co druga osoba z tą przypadłością nie wie że ma cukrzycę, powinny tym bardziej zmotywować do częstszych kontroli swojego zdrowia.

Naturalnym wskazaniem jest również regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia krwi, co pomoże wyeliminować wystąpienie chorób związanych z nadciśnieniem.

Kluczowe jest wspomniane już wypijanie odpowiedniej ilości płynów w trakcie dnia. Po drugiej stronie wskazań profilaktycznych znajdują się przeciwskazania, a te możemy zamknąć wokół dwóch grup: wyeliminowaniu palenia i częstego stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Profilaktyka niewydolności nerek

Do grupy wysokiego ryzyka chorób nerek możemy zaliczyć osoby z:

  •  z cukrzycą
  • nadciśnieniem tętniczym
  • otyłością
  • genetycznym obciążeniem występowania chorób nerek.

To co możemy zrobić dla swoich nerek w czasie profilaktyki oraz wtedy, gdy już wystąpi problem, to użyć sprawdzonych i skutecznych środków, a więc leków i suplementów z kategorii preparatów dla zdrowia układu moczowego:

Odbierz zamówienie
za darmo w jednej
z naszych aptek
zapłać on-line
lub przy odbiorze
masz wątpliwości?
nasz farmaceuta
chętnie pomoże!

Newslleter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco

Trwa przetwarzanie danych...

W naszej drogerii za zakupy zapłacisz szybko i bezpiecznie!

Drogeria internetowa - płatności on-line
Strony internetowe Nowy Sącz