wczytywanie

W sobotę, 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Sam autyzm nie jest jednostką chorobą, a swoistego rodzaju zaburzeniem w rozwoju mózgu. Im wcześniej zostanie rozpoznany tym istnieją większe możliwości na wprowadzenie właściwej terapii i jest to szansa dla wielu dzieci na relatywnie normalne życie. Dzień Świadomości Autyzmu ma zwrócić naszą uwagę na problem, z którym osoby autystyczne walczą w każdy dzień, a także na poszerzenie wiedzy społecznej na temat tej przypadłości.

 

Co to jest autyzm?

Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań.

Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. Dzięki coraz skuteczniejszym metodom terapii w wielu przypadkach można uzyskać znacząca poprawę funkcjonowania dotkniętym nich osób

Objawy autyzmu

Autyzm uznaje się za wcześnie rozpoznany, gdy daje się go zdiagnozować do 3. roku życia dziecka.

Zaburzenie objawia się w następujący sposób:

  • unikanie kontaktu wzrokowego z innymi osobami,
  • brak gaworzenia jako niemowlę,
  • brak reakcji na imię,
  • opóźniony rozwój umiejętności mowy,
  • trudności z podtrzymywaniem konwersacji,
  • często powtarzane zwroty,
  • pozorna trudność w wyrażaniu własnych uczuć.

 

Autyzm u dzieci

Dziecko autystyczne zamyka się w swoim świecie. Jest on nieco zniekształcony, ale na tyle absorbujący, że dziecko nie widzi potrzeby rozmowy z ludźmi znajdującymi się w jego otoczeniu. Dochodzi do całościowego zaburzenia rozwoju.

Postawienie ostatecznej diagnozy zależne jest od konsultacji kilku specjalistów, m.in. psychologa, pedagoga, logopedy i lekarza psychiatry.

Warto wspomnieć, że autyzm jest współcześnie rozważany jako zakłócenie wieloczynnikowe, będące wynikiem interakcji między genami a środowiskiem.

Wśród innych nieprawidłowości mieszczących się w spektrum autyzmu (ASD) są:

  • zespół Aspergera,
  • mutyzm wybiórczy,
  • dziecięce zaburzenia dezintegracyjne (zespół Hellera),
  • całościowe zaburzenia rozwojowe.

Niestety, w Polsce nie ma przeprowadzonych dokładnych badań na temat liczby przypadków, ale szacuje się, że jest to około 1% populacji.

Popularyzacja wiedzy na temat tej przypadłości pozwoli przyczynić się do pomocy najmłodszym, jak również nieświadomym problemu bliskim dziecka.

Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:

  • oświetlenie domu na niebiesko,
  • nałożenie ubrania w kolorze niebieskim,
  • dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swego profilu na facebook’u lub strony www.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 r. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

źródło: krakow.pl/opracowanie: Tomasz Stasiowski

Odbierz zamówienie
za darmo w jednej
z naszych aptek
zapłać on-line
lub przy odbiorze
masz wątpliwości?
nasz farmaceuta
chętnie pomoże!

Newslleter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco

Trwa przetwarzanie danych...

W naszej drogerii za zakupy zapłacisz szybko i bezpiecznie!

Drogeria internetowa - płatności on-line
Strony internetowe Nowy Sącz