wczytywanie

Ciąża to czas zmian w życiu kobiety

Wyjątkowy okres, w którym przez 9 miesięcy ciało nieustannie się zmienia. Czas, w którym kobieta powinna zadbać zarówno o siebie, jak i o swoje dziecko. Okres, w którym trzeba przygotować się do nowej roli.

Moment, w którym kobieta dowiaduje się o ciąży, jest przełomowy. Nieustannie rodzi się wówczas myśl – urodzić zdrowe dziecko. Jednak to jaki tryb życia prowadzi świeżo upieczona matka zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie ma ogromny wpływ na nowe życie, które się rozwija. Większość kobiet do ginekologa trafia między 6 a 8 tygodniem ciąży, a to sprawia, że na wiele działań prewencyjnych może być zwyczajnie za późno. Należy wcześniej zadbać o swoje zdrowie i zdrowie nowego człowieka.

Ciąża, na co zwrócić uwagę?

Planując ciążę, należy pozbyć się nałogów, prowadzić higieniczny tryb życia, zapewnić sobie odpowiednią dietę. Jeśli w kalendarzu szczepień brakuje szczepień na odrę, świnkę, różyczkę czy ospę to trzeba o nie jak najszybciej zadbać, a po szczepieniu odczekać co najmniej 4 tygodnie, zanim zaczniemy starać się o dziecko.

Aby ciąża przebiegała prawidłowo i aby zarówno matka jak i dziecko szczęśliwie dobrnęli do rozwiązania, należy zadbać o kilka podstawowych rzeczy.

Co stosować przed ciążą?

Preparaty, na które warto zwrócić uwagę to:

Zawierają one najważniejsze składniki sprzyjające zajściu w ciążę.

Jakie preparaty w trakcie ciąży?

Przyszłe mamy powinny stosować:

Zawierają one wiele ważnych składników:

  • kwas foliowy

Co najmniej miesiąc przed planowaną ciążą warto zacząć suplementować kwas foliowy. Kwas foliowy jest to witamina należąca do witamin z grupy B. Pełni on szczególną rolę w prawidłowym rozwoju ciąży, gdyż bierze udział w wielu procesach w nowo tworzącym się organizmie takich jak m.in. synteza DNA, podział komórek czy prawidłowa produkcja krwi. Jego nieprawidłowy poziom, zwłaszcza w ciągu pierwszych 4 tygodni ciąży zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej u dziecka. Cewa nerwowa to struktura, na której bazie rozwija się mózg i rdzeń kręgowy, a jej wady prowadzą do wielu poważnych schorzeń jak np. rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie.

Dawka profilaktyczna kwasu foliowego wynosi 0,4 mg. W aptece dostępne jest wiele produktów zawierających tę witaminę. Bogate w kwas foliowy są: brukselka, brokuły, rośliny strączkowe kiełki pszenicy czy wątróbka.

  • dieta

Prawidłowe odżywianie to nie tylko okres ciąży, ale też czas przed nią jak i czas laktacji.
Mitem jest, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, ona powinna jeść dla dwojga. To, co jemy, ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka.
Podstawą diety powinny być warzywa i owoce. Warto zadbać o węglowodany, czyli pełnoziarniste pieczywo, ryż, makarony, a także o białko roślinne i zwierzęce jak drób, mięso, ryby i rośliny strączkowe. Należy zwiększyć spożywanie wartościowych źródeł tłuszczów, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe czerpiąc je z np. awokado, ryb, oliwy z oliwek.

Należy jeść co najmniej 5 pełnowartościowych posiłków dziennie o stałych porach.
Wypijać ok. 3 litrów płynów dziennie np. wody, naparów ziołowych czy świeżo wyciskanych soków. Zrezygnować z soli, z żywności typu fast food i ograniczyć spożycie słodyczy.

W ciąży należy unikać m.in. surowego mięsa, surowych ryb, owoców morza, surowych jaj, produktów wędzonych. Zaleca się też wyeliminowanie z diety niepasteryzowanego mleka i przetworów z niego produkowanych, a także serów pleśniowych. Zaleca się również ograniczenie spożycia kawy, coca-coli czy mocnej herbaty, gdyż zawierają one kofeinę, której nadmiar może powodować poronienia i zaburzenia czynności serca u noworodka, a nawet drgawki.

  • bezwzględna rezygnacja z alkoholu, papierosów i narkotyków

Unikaj alkoholu, gdyż nawet najmniejsza jego ilość może zaszkodzić dziecku. Skutkiem spożywania alkoholu w ciąży jest wiele chorób jak np. zespół alkoholowy zwany FAS, poalkoholowy efekt płodowy, czyli FAE czy poalkoholowe zaburzenia rozwoju nerwowego ARND.\

Nawet najmniejsza ilość może być przyczyną poronienia, porodu przedwczesnego czy zahamowania wzrostu płodu.
Unikaj papierosów, gdyż powodują one opóźnienia rozwoju zarodka, zwiększają ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej i przedwczesnego porodu.

U dzieci palaczek częściej występują zaburzenia oddychania po porodzie. Częściej występują u nich problemy intelektualne i fizyczne oraz trudności adaptacyjne. Badania potwierdzają, że u dzieci matek palących częściej dochodzi do tzw. śmierci łóżeczkowej. Palenie papierosów może zwiększać predyspozycje do rozwoju niektórych nowotworów.

Przyjmowanie narkotyków może wywołać zaburzenia rozwojowe. Są one przyczyną porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej noworodka. Stosowanie narkotyków w ciąży zwiększa ryzyko występowania u dzieci zaburzeń oddychania, drgawek czy zespołu odstawiennego.

  • badania

Rób niezbędne badania i bądź pod stałą kontrolą ginekologa. Dzięki temu upewnisz się, że ciąża przebiega prawidłowo, a w razie nieprawidłowości będzie można szybko reagować.

  • sen i stres

Unikaj sytuacji stresowych i naucz się relaksować. Stres może być przyczyną m.in. przedwczesnego porodu lub poronienia. Skutkiem stresu mogą być nieprawidłowy rozwój układu nerwowego i opóźnienia w rozwoju fizycznym.

Regularny i nieprzerwany sen jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka i stanu fizycznego matki.

  • kontrola wagi i ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna, o ile nie jest przeciwwskazana, poprawia kondycję fizyczną, przygotowuje do porodu, daje uczucie radości oraz zadowolenia.

Nadwaga w ciąży może prowadzić do wielu chorób mogących być zagrożeniem zarówno dla matki jak i dziecka. Otyłość prowadzi do cukrzycy czy nadciśnienia. Dzieci kobiet otyłych często w przyszłości mają problem z nadwagą i otyłością.

  • leki

W trakcie ciąży należy ograniczyć stosowanie leków i to do takich, które nie mają szkodliwego działania na płód. Jeśli już sięgamy z konieczności po leki, pamiętajmy, żeby robić to z rozwagą, gdyż każda substancja podana matce ma wpływ na dziecko. W każdym trymestrze ciąży szkodliwość leków jest różna.

Najbardziej niebezpieczne jest podawanie leków w 3-8 tygodniu ciąży, gdyż w tym okresie zachodzi różnicowanie i rozwój wszystkich narządów. W trzecim trymestrze może natomiast po podaniu leków nastąpić upośledzenie umysłowe i wady budowy narządów rozrodczych.

Pamiętajmy, że podanie leku zawsze powinno być poprzedzone wizytą u lekarza. To specjalista podejmuje decyzje po rozmowie z pacjentką czy korzyści z zastosowania leku przewyższają ewentualne szkody.

  • suplementacja w ciąży

Składniki mineralne i witaminy powinniśmy dostarczać z posiłkami, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć ich odpowiednich ilości.
Jeśli już z powodu niskich poziomów składników mineralnych musimy sięgnąć po suplementy, pamiętajmy, że na aptecznej półce znajdziemy szereg dobrych produktów przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży.

Preparaty te skomponowane są na podstawie najnowszych badań i wytycznych. Ich skład jest tak dobrany, aby dostarczać niezbędne witaminy i mikroelementy. Skorzystajmy z takich preparatów, które zapewniają odpowiednie ilości kwasu foliowego, witaminy D3, jodu, żelaza oraz kwasu DHA.

Prawidłowa suplementacja uchroni nas i nasze dziecko przed wieloma chorobami i ryzykiem porodu przedwczesnego. Przyjrzyjmy się krótko, do czego mogą prowadzić niedobory podstawowych witamin i mikroelementów.

  • jod

Niedobór może prowadzić do niewłaściwego rozwoju tarczycy, rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. W przyszłości może ono mieć problemy ze słuchem lub mową.

  • witamina D

Niedobór może negatywnie wpływać na układ szkieletowy dziecka oraz może powodować nietolerancję glukozy czy rzucawkę przedporodową u matki.

  • żelazo

Niedobór prowadzi do anemii, której skutkiem może być poronienie, poród przedwczesny lub ograniczenia wzrastania płodu.

  • kwas DHA

Niedobór prowadzi do problemów ze wzrokiem. Prawidłowy jego poziom gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu u dzieci i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia porodu przedwczesnego.

To już wszystko. Ten obszerny temat starłam się zebrać do kilku podstawowych rad i mam nadzieję, że pomogą one przyszłej matce cieszyć się zdrowiem, gdyż zdrowa ciąża to radość z oczekiwania na nowe życie.

Jakie preparaty dla mężczyzn?

Panowie też powinni pomyśleć o swojej kondycji i stanie zdrowia, a wsparciem dla nich mogą być te preparaty:

  • Fertliman plus
  • Supramen
Odbierz zamówienie
za darmo w jednej
z naszych aptek
zapłać on-line
lub przy odbiorze
masz wątpliwości?
nasz farmaceuta
chętnie pomoże!

Newslleter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco

Trwa przetwarzanie danych...

W naszej drogerii za zakupy zapłacisz szybko i bezpiecznie!

Drogeria internetowa - płatności on-line
Strony internetowe Nowy Sącz